späť

Oxalis Restaurant - Shanghai, China

Restaurace Oxalis. Špetka z útulné Francie uvnitř šanghajského mrakodrapu

Sezónní jídelníček prolnutý čerstvými bylinkami, výhled na řeku, elegantní tvary ohýbaných židlí, mramorové stoly, ratanové dekorace i ručně vyráběné kachle, na kterých si mezi květy hraje šéfkuchařova kočka. Host nemusí ani přivírat oči, aby se cítil jako na francouzském venkově. Přesto, že je právě v Šanghaji.     

Na vizuální koncept restaurace Oxalis přivedla Sò Studio filozofie šéfkuchaře Jonase, jehož vášní je využívat v kuchyni bylinky, rostliny a květiny. Snahou bylo vyložit současným jazykem designu atmosféru francouzského statku, a to v konceptu Tajemství růstu. Prostor proto sází na intimitu, kterou vytváří souhra jemných tónů, příjemného světla a přírodních materiálů. Růst je vyjádřen symbolikou přesahu materiálů - z podlahy na stěnu, ze stěny až na strop - což místu dodává výrazný, ale zároveň harmonický prvek.         

Od recepce až po soukromý salonek v zadní části prostorem prostupuje prvek ratanu. Kromě dekorativní funkce vizuálně odděluje a často přímo definuje jednotlivé stoly či boxy. Ve formě oblouků u stropu, inspirovaných tvarem a funkcí skleníku, vytváří pocit bezpečného, klidného místa.

Se všudypřítomnými světlými tóny kontrastuje vstupní bar. Čtyřmetrový černý pult je obklopen tmavě zelenými, ručně vyrobenými cihlami a keramickými kachlemi vzadu za policemi. Zelená barva se opakuje ještě na čalounění dlouhé lavice, situované uprostřed jídelního prostoru. Za ní se otevírá kuchyně, do které může nahlédnout host z téměř každého koutu restaurace.

Její zadní část tvoří uzavřený salonek o rozloze 16 m2. Prosklený vchod skrze vinotéku jej vizuálně otevírá a odstraňuje pocit stísněnosti. Zbylé tři stěny jsou pokryty dalšími kachlemi i ratanovými prvky. Hosté se tak mohou cítit opravdu jako při stolováni v soukromém sídle daleko za oceánem. Tomuto pocitu přispívá také ručně ohýbaný nábytek značky TON, zastoupený tradičními modely č. 30 a č. 14 v barové verzi.

Nepřehlédnutelné kachle byly restauraci vytvořeny přímo na míru ilustrátorkou Wang Zhe. Její svěží styl v tématu Reiki rostliny a zvířata odráží ducha nové Francie, definované Oxalisem. Vyobrazena je tradiční evropská zelenina, ovoce či bylinky, mezi kterými se prohání hmyz, ptáci nebo i šéfkuchařova kočka.

Produkty v realizácii