ako to robí TON

...od kúsku dreva po dizajnovú stoličku

 

1 Sušení dřeva a kulatina

Do skladu přijímáme hranolky, které uskladňujeme a vysoušíme na určité procento vlhkosti. Většinou to trvá tři měsíce. Záleží na vlastnostech materiálu i způsobu jeho použití. 

2 Napařování v peci

Bukové dřevo, které má pro proces ohýbání nejlepší vlastnosti, se vkládá do syté páry o teplotě okolo 100 °C. Délka pobytu se odvozuje podle průměru hranolku. Co jeden centimetr, to hodina. 

3 Proces ohýbání

Ohýbači vloží kulatinu do tvárnice, kde ji utěsní a nasadí na ni speciální pásnici. Díky tomu se struktura dřeva nepoškodí a i přes změnu tvaru zůstává neuvěřitelně pevná. Vypadá to jednoduše, ale je to věda. Naučit se to správně trvá více než rok. 

4 Moření

Jednotlivé kusy, nebo již složené části židlí putují do mořírny, kde se namáčí ve speciálních kádích. Pokud zákazník preferuje přirozenou barvu dřeva, můžeme modely ponechat i v přírodním odstínu, pouze nalakované, nebo naolejované.  

5 Kompletace

Jednotlivě zpracované díly se kompletují ručně na zvlášť určeném pracovišti. Zkušení zaměstnanci zvládnou židli no. 14 složit i za minutu a půl. 

6.1 Dokončení lakováním

K závěru výrobního procesu přichází na řadu lakování nebo olejování. I o něj se v TONu plně starají šikovné lidské ruce. 

6.1 Dokončení olejováním

Olejování patří mezi nejběžnější způsoby dokončení. Impregnační olej vyrobený na bázi přírodních voskovaných suchých olejů modifikovaný přírodními pryskyřicemi. 

7 Čalounění

Čalounění děláme dle přání zákazníka. Může si zvolit barvu, druh materiálu, případně dodat i vlastní. Očalouněné sedáky a opěráky lze u vybraných modelů doplnit také ozdobnými hřebíčky. 

8 Testování

Kvalita je pro nás prioritou. Produkty prochází kontrolou na každém stupni výroby. Kromě toho podstupují specifické testy na pevnost a životnost v souladu s Evropskou normou EN 16139 Nábytek – Pevnost, životnost a bezpečnost – Požadavky pro nebytový sedací nábytek. Bez problému obstojí i v nejvyšší zkoušce namáhavosti.