Přejít k obsahu Přejít k menu Přejít k vyhledávání

Pocta židli 14: Stánek Tonu na veletrhu Salone del Mobile uctil legendární „čtrnáctku“ a představil nový vizuální styl

Židle 14, která byla v logu společnosti Ton dlouhých dvacet let byla jednotícím prvkem celé prezentace Tonu na Salone del Mobile. Na stánku v prestižní Hale 09 D0204 byla k vidění židle 14 oblečená pro budoucnost švédskými designéry Claesson Koivisto Rune, ale i její uměleckou podobu v díle českého designéra Jiřího Krejčiříka nazvaného „Óda na čtrnáctku“. 

3002-microsoftteams-image-81

„Óda na čtrnáctku je poctou ikonickému modelu 14, jež pro mě ztělesňuje samotnou identitu firmy Ton,“ říká Jiří Krejčiřík, který vytvořil z modelu umělecký objekt pomocí výrazných kruhových ohybů zkombinovaných v opěradle sedadla.


MicrosoftTeams-image

Zato Claesson Koivisto Rune šli cestou severského minimalismu a vytvořili novinku nazvanou jednoduše 314, která byla představena právě na Salone del Mobile 17. dubna ve 3:14 PM. 

LR_314-57


_I8A5044

„Židle 14 je nadčasová, ale zároveň v sobě nese určitý aspekt romantismu 19. století. Ten jsme se pokusili odstranit a vytvořit tak návrh, který bude více současný,“ nastínil Mårten Claesson. Je fascinující, že oslovit současnou generaci umělců dokáže model židle, který vznikl před více než 160 lety. Pozornost návštěvníků poutala hlavně kombinace klasického ohybu dřeva s nečekaným materiálem – látkou polo, která se používá při výrobě tenisek. Spojení minulosti s budoucností tak dostalo jasnou podobu: židli 314.

_I8A2872


_I8A2648

Kromě toho byl celý stánek oblečený do nových brandových barev, díky čemuž působil velmi příjemně a útulně. „Inspirovala jsem se továrnou v Bystřici pod Hostýnem, kde se ohýbá dřevo nepřetržitě přes 160 let,“ uvedla autorka barevného konceptu, slovenská designérka Zuzana Piliarová, která navrhla i stánek pro Ton. Ten kvůli udržitelnosti využívá koncept z loňských let, ale značně jej oživila právě nová barevnost a obsahová stránka stánku zaměřená na samotný brand.

O historii továrny, která sahá až do 19. století, se návštěvníci dozvěděli informace na History wall, další část prezentace pak představila nejslavnější produkty značky na Hero wall. Stánek navštívily stovky lidí denně, mezi nimiž byli i bývalí designérští spolupracovníci firmy: Arik Levy, Alexander Gufler, duo Büro Famos nebo Kaschkasch.

Buďte první, kdo se doví o našich novinkách.

Přidejte se k nám!